Bir Amerikalıya göre Türkiye'de gezilecek 5 muhteşem yer

rookiemag

New member
Galata Kulesi, İstanbul, Türkiye. (GoTürkiye)

İnsanlar benim gibi seyahat yazarlarından nereye gidecekleri konusunda tavsiye istemeyi seviyorlar. Mantıklı. Yalnızca son 18 ayda yedi kıtanın tamamına ayak bastım. Ama aceleniz varsa bana Türkiye'yi sormayın. 10 yıl önce ilk ziyaretimde 25 yaşında meteliksiz biri olmama rağmen, sesimi kaybedene kadar bu destinasyonu öveceğim. İster bütçeye uygun bir eğlence, ister beş yıldızlı bir konaklama (bugünlerde tam da bunu kastediyorum) arıyor olun, Türkiye'de her şey mevcut. Ve Detroit'ten İstanbul'a yeni aktarmasız uçuşlar sayesinde, burası hiç bu kadar erişilebilir olmamıştı. İdeal olarak, ülkeyi baştan başa dolaşmak için bir ay izin kullanabilirsiniz. Ancak yalnızca bir veya iki haftanız varsa, başlayacağım yer aşağıdadır.

İstanbul

İki kıtayı birbirine bağlayan ve bir zamanlar üç ikonik imparatorluğun başkenti olan bu sahil şehrine sırılsıklam aşık olmamak elde değil. Yerliler samimi, sokak kedileri bile tatildeymiş gibi görünüyor. Ayrıca sabah çayınızı yudumlamaktan (rengin tadını çıkarabilmeniz için şeffaf bir bardakta servis edilir) yer altı Türk hamamında yıkanmaya kadar her şey davetkar bir deneyimdir. Takas sanatını kalabalık Kapalıçarşı'da öğrendim, Galata Kulesi'nden Boğaz'ın 180 derecelik manzarasını izledim ve iki gece sonra oraya taşınmayı çok istediğim için Karaköy'ün zahmetsizce şık semtinde ev aramayı öğrendim. Katolik olmama rağmen Ayasofya'nın bugüne kadar adım attığım en muhteşem ibadethane olduğunu inkar edemem.

Profesyonel ipucu: Çorap giymek; Camilere ayakkabıyla girilmesine izin verilmiyor.

Bodrum

Zıtlıklarla dolu bir kıyı kenti olan Bodrum, 8 gecelik Sun Fun You gezisi için bindiğim geleneksel ahşap guletin, milyonlarca dolarlık bir fiberglas yatın yanına yanaştığı yerdir. Kıyıdaki bu liman kenti, Dior'da alışveriş yapabileceğiniz ve Zuma'da yemek yiyebileceğiniz, Avrupa'nın en iyi marinalarından biri olan Yalıkavak Marina'ya ev sahipliği yapıyor. Ama aynı zamanda Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi'ne de ev sahipliği yapıyor. Yürüyerek keşfederken (eski şehrin her yeri yürünebilir) Bodrum'un sakin bir balıkçı köyü olarak önceki yaşamının kalıntılarını gördüm. Ancak akşamları, gece hayatıyla ilgili bir mil uzunluğundaki Barlar Sokağı'na doğru içki içip dans ederek yoluma çıkıyordum. Ve FOMO'yu unutun. Türkistan'ın rahat yaşam tarzı sayesinde, tamamen oradaydım ve sıradan anlar bile büyülü hissettiriyordu.

Profesyonel ipucu: Şehrin en eski kulübü Halikarnas'ta dövüş sanatlarının akrobatlarla buluştuğu “Anadolu gösterisini” kaçırmayın.

Sıcak hava balonlarının havadan görünümü, Göreme, Kapadokya, Türkiye. (GoTürkiye)

Kapadokya

Kapadokya dünyanın sıcak hava balonunun başkentinden çok daha fazlasıdır. Tarih açısından zengindir (M.Ö. 7. yüzyıldan kalma bir yeraltı şehri olan Derinkuyu'yu turlayın veya Göreme'nin gizemli mağara kiliselerini keşfedin) ve coğrafi oluşumlarla doludur. 30 metre yüksekliğindeki tuhaf peribacalarından, karla kaplı 12.851 metre yüksekliğindeki aktif olmayan yanardağa kadar, Merkezi Türkiye'nin bu kısmı 'gram' için yaratılmıştır. Burada her şey perspektifle ilgili, dolayısıyla her gün başlatılan yüzlerce sıcak hava balonu safarisi var. Yine de pek çok kişi bu büyülü manzaranın tadını en iyi at sırtında çıkaracağını düşünüyor. İçinizdeki sommelier'i kucaklamayı ve bölgenin kaliteli şaraplarını tatmayı da unutmayın. Kapadokya'nın bereketli topraklarında diğer ünlü çeşitlerin yanı sıra nadir görülen Emir üzümü de yetiştirilmektedir.

Profesyonel ipucu: Avanos Çömlekçilik Atölyesi'nde kendi seramik hediyelik eşyanızı yapın veya Kapadokya'nın renkli çarşılarında el dokuması halı alışverişi yapın.

Türkiye'nin ikonik Sümela Manastırı. (GoTürkiye)

Trabzon

Karadeniz'i kucaklayan ve etrafı dağlarla çevrili eski bir İpek Yolu merkezi olan Trabzon, içimdeki adrenalin tutkunlarına hitap ediyor. Yapılacaklar listem arasında macera tutkunlarının popüler bir Alp kaçamağı olan Uzungöl Gölü'nde yamaç paraşütü yapmak, ülkedeki 40'ı aşkın kayak merkezinden biri olan Zigana Kayak Merkezi'nde ilk pistleri döşemek ve 1900'lerden kalma bir Rum Ortodoks mühendislik harikası olan Sümela Manastırı'na yürüyüş yapmak yer alıyor. MS 4. yüzyıl. Bir uçurumun içine oyulmuş olup, havanın açık olduğu günlerde, aşağıdaki her zaman yemyeşil olan Altındere Vadisi Milli Parkı'nın nefes kesen manzaralarını sunmaktadır. Elbette Akçaabat köftesi ile yakıt ikmali yapmadan hiçbir Trabzon gezisi tamamlanmış sayılmaz.

Profesyonel ipucu: Klostrofobik değilseniz, dünyanın en uzun ikinci mağara sistemi olduğunu iddia eden Cal Cave'de mağara aramaya gidin.

Porto Ceneviz Körfezi'nin havadan görünümü, Antalya, Türkiye. (GoTürkiye)

antalya

Türk Rivierası'nın atan kalbi 231 Mavi Bayraklı Plajla kutsanmıştır. Karşılaştırma için, ABD'de sadece iki tane var. Ancak tatil köyleriyle dolu bu bölgede birinci sınıf kum ve sörften çok daha fazlası var. Şehrin sadece 55 mil kuzeyinde, kirişçiler, kampçılar ve yürüyüşçüler için doğal bir oyun alanı olan Köprülü Kanyon Milli Parkı'nın içinden berrak bir nehir kıvrılıyor. Kasabaya daha yakın olan etkileyici Düden Şelalesi piknik yapmak için popüler bir yerdir. Aşağı Şelaleler bir uçurumun üzerinden denize bile akıyor. Antalya, Roma, Osmanlı Türkçesi, Selçuklu Türkçesi ve Doğu Roma etkileriyle kültür alanında da hayal kırıklığına uğratmıyor. Antik dünyanın en iyi korunmuş tiyatrosu olan 2.000 yıllık Aspendos, hâlâ konserlere, operalara ve balelere ev sahipliği yapıyor. Antalya'nın eski kenti Kaleiçi ise yaşayan bir açık hava müzesidir.

Profesyonel ipucu: İçinizdeki imparatoru kucaklayın ve Kaleiçi'ne girin Roma hükümdarının MS 130'daki ziyareti için özel olarak inşa edilen üç kemerli Hadrian Kapısı'ndan geçiyoruz.

Katie Jackson serbest çalışan bir seyahat yazarıdır. Çalışmadığı zamanlarda Wilco adında bir Leonberger'in peşinde koşuyor.