John Wayne'in yaşam boyu başrol oynadığı Amerikan vatanseverliği Fort Worth Müzesi'nde kutlandı

rookiemag

New member
Bu içeriğe erişim için Haberler'e katılın

Maksimum makale sayınıza ulaştınız. Okumaya devam etmek için giriş yapın veya ÜCRETSİZ bir hesap oluşturun.

Geçerli bir e.

E-postanızı girip devam düğmesine bastığınızda, Mali Teşvik Bildirimimizi içeren Haberler'in Kullanım Koşullarını ve Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz. İçeriğe erişmek için e-postanızı kontrol edin ve verilen talimatları izleyin.

Sorun yaşıyorsanız? Buraya tıklayın.

Efsanevi Amerikalı aktörün ABD'yle olan aşk ilişkisi bugün Fort Worth, Teksas'ın kalbinde yeniden anlatılıyor.

John Wayne: Bir Amerikan Deneyimi Aralık 2020'de Forth Worth Stockyards'da açıldı. Müze, efsanevi film yıldızının, ulusal ikonun ve utanmaz vatanseverin hayatına adanmıştır.

Müze, aralarında “Fort Apache”, “El Dorado” ve “Rio Bravo”nun da bulunduğu tüm zamanların en büyük western filmlerindeki başrolleriyle ünlü sanatçı için mükemmel bir konumda bulunuyor.

ABD-MEKSİKA SINIRININ HARİTASINI ÇIKAN AMERİKALI GEN. WILLIAM EMORY, SAVAŞTA VE BARIŞTA ULUSUN ŞEKİLLENDİRİLMESİ

Ülkenin önde gelen rodeo mekanlarından biri olan Cowtown Coliseum'a bakar ve kendisini “Dünyanın En Büyük Honky Tonk'u” olarak adlandıran geniş gece kulübü ve canlı müzik mekanı Billy Bob's Texas'tan birkaç adım uzaklıktadır.

John Wayne Enterprises'ı ve müzeyi işleten aile üyelerinden biri olan oğlu Ethan Wayne, Haberler Digital'e “Babam hayattayken çok popülerdi ve bugün de hala popüler” dedi.“America, Why I Love Her”, aktör John Wayne'in 1973 yılında çıkardığı sözlü bir albümdü. Efsanevi aktörün derin vatanseverliği, Fort Worth, Teksas'taki John Wayne: An American Experience'da kutlanıyor. Müze, Aralık 2020'de Fort Worth Stok Sahalarında açıldı. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


Oğlu, “John Wayne'i her gördüğünüzde onunla bir maceraya atılıyordunuz. Ama aynı zamanda onun zor kararlar verdiğini ve kendine saygıyı mali kazancın önüne koyduğunu da gördünüz” dedi. “Kötü seçimler yerine ahlaki seçimler yaptı. Bu derslerin üzerine serpiştirildiğinde macera, mizah, sertlik ve şefkat elde edersiniz.”

Oğlu, Wayne'in Amerikan kalbini şiddetli bir sertlik ve derin şefkat karışımıyla taşıdığını söyledi. Her ikisini de dünya çapındaki sinema ekranlarında sergiledi.

Belki de eşi benzeri olmayan kariyeri, Hollywood'un Altın Çağı'na yayılan yarım yüzyıllık filmlerin başrolünde yer aldı.

AMERİKAN KÜLTÜRÜ SINAV: KLASİK HOLLYWOOD, KENTUCKY ATLARI VE DAHA FAZLASI HAKKINDA KOMUTANLIĞINIZI TEST EDİN

Wayne, 1907'de Iowa'da Marion Morrison olarak doğdu, babası İç Savaş gazisiydi. Kaliforniya'da büyüdü.

Glendale Lisesi'nde yıldız bir atletti, şaşırtıcı derecede yakışıklıydı ve 1,80'lik heybetli boyuyla Güney Kaliforniya Üniversitesi futbol takımında bir yer kazandı.

Sakatlıklar spor kariyerini yarıda kestikten sonra oyunculuğa odaklandı; henüz ergenlik çağındayken, zaten adı geçmeyen ve ekstra roller kazanmıştı.


John Wayne'in duvar resmi


Fort Worth, Teksas'ta bir müze olan John Wayne: An American Experience'da bir duvar resmi gösteriliyor. “Amerika, Onu Neden Seviyorum”, aktörün 1973 yılında çıkardığı sözlü bir albümdü. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


25 yaşına geldiğinde 36 filmde rol aldı ve bunu 100 yapım daha takip edecek.

John Wayne: Amerikan Deneyimi, 1926'daki “Muhteşem Bardelys”den, 1939'daki “Stagecoach” filmindeki yıldız yaratma performansına ve 1976'daki son filmi “The Shootist”a kadar hepsini listeliyor.

Wayne, kanserle mücadele ettikten sonra 1979'da 72 yaşında öldü.

“Bana onu neden sevdiğimi soruyorsun? Bunun için milyonlarca nedenim var.”
Müze, oyuncunun kariyerinin tamamına yayılan görüntüler ve hatıra eşyalarının yanı sıra ekran dışındaki hayatına dair bilgiler de sergiliyor.

Wayne, olağanüstü bir eğlence figürü ve bir Amerikan halk kahramanı olarak ortaya çıktı. O, hem burada, Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de dünyanın her yerinde ulusun sembolü haline geldi.

ALAMO'DA SAVAŞMIŞ VE KANADI AMA KAHRAMANLIK HİKAYESİNİ ANLATMAK İÇİN YAŞAYAN AMERİKAN'LA TANIŞIN: KÖLE JOE

Aktör, ulusun sevgi dolu kucaklamasına karşılık verdi. John Wayne'in merkezinde: Amerikan Deneyimi onun vatanseverliğinin göstergeleridir.

Wayne, 1970'lere kariyerinin zirvesinde girdi. 1969 western filmi “True Grit”te Rooster Cogburn rolüyle 1970'de En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü'nü kazandı; bu onun ilk ve tek Oscar'ıydı.


John Wayne Müzesi


John Wayne: Fort Worth, Teksas'ta Bir Amerikan Deneyimi, Amerikan tarihinin en popüler aktörlerinden birinin kariyerini ve vatanseverliğini kutluyor. (John Wayne Şirketleri)


1973'te “America, Why I Love Her” adlı şiir albümündeki performansıyla kayıt endüstrisinden Grammy ödülü kazandı.

Aynı isimle bir çocuk kitabı da yayımladı.

JOHN VE ANNIE GLENN HOUSE YILDIZLARA ULAŞAN YAŞAMIN VE AŞKIN KÖKLERİ

“Bana onu neden sevdiğimi soruyorsun? O halde bana zaman ver, açıklayayım. Kansas'ta gün batımını ya da Arizona yağmurunu gördün mü? Louisiana yolunda bir bataklıkta sürüklendin mi? Soğuk sisin üzerimden süzülüşünü izledin mi? San francisco bay?” Wayne, albümün başlık parçasında heyecan verici bir inançla parlıyor.

Şiirin sonunda şöyle diyor: “Bana onu neden sevdiğimi mi soruyorsunuz? Milyonlarca nedenim var. Benim güzel Amerika'm, Tanrı'nın geniş, engin gökyüzünün altında.”


Fprt Worth, Teksas


Chisholm Trail, Fort Worth, Teksas'tan geçiyordu. Bu işaret, John Wayne: An American Experience ile Fort Worth Stockyards'daki rodeo mekanı Cowtown Coliseum arasında yer almaktadır. Doğru, bir rodeo sürücüsü Kolezyum'da yarışmaya hazırlanıyor. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


Bu sözler, en son 1970 western filmi “Chisum”da Wayne'le birlikte rol alan aktör Robert'ın kardeşi James Mitchum tarafından yazılmıştır.

Ancak Wayne'in ülkesine, halkına ve dünya çapında milyonlarca insana sunduğu eşsiz fırsatlara olan içten inancından derin bir şekilde bahsettiler.

Ethan Wayne, “Bu albümü 1960'ların denemeleri ve sıkıntılarının sonucunda yaptı ve Amerika'nın pek çok ortak noktaya sahip her türden farklı insandan oluştuğuna inanıyordu” dedi.

“Başarının büyük kısmının Amerika sayesinde olduğuna inanıyordu ve bu inanç onun için gerçekten çok şey ifade ediyordu.”
Oğlu, “Çoğumuz buraya farklı geçmişlerden geliyoruz ama ortak hedefler ve ortak hayallerle, özgür olmak ve kendi mutluluğumuzun peşinde koşmak için geldik” dedi.

YAŞAM TARZI BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

“Biliyorsunuz, oldukça mütevazi başlangıçlardan geldi – ama inanılmaz miktarda başarı elde etmeyi başardı. Başarısının çoğunun Amerika sayesinde olduğuna inanıyordu ve bu inanç onun için gerçekten çok şey ifade ediyordu.”

John Wayne: An American Experience yakın zamanda 4.000 metrekarelik genişletmeyi tamamladı. Bu ayın sonunda, 26 Mayıs'ta sona erecek olan ve aktörün 117. doğum gününü kutlayan üç günlük bir festivale ev sahipliği yapacak.


John wayne


John Wayne: Bir Amerikan Deneyimi, efsanevi Amerikalı aktörün yaşamını ve vatanseverliğini kutlayan, Fort Worth, Teksas'ta bulunan bir müzedir. (Kerry J. Byrne/Haberler Digital)


Ethan Wayne, babasının daimi popülaritesinin bir kısmının, birçok insanın onu Amerika Birleşik Devletleri'nin kişileşmiş hali olarak görmesinden kaynaklandığına inanıyor.

Oğlu, “Babam zekiydi, kendini ifade edebiliyordu ama olağanüstü ve cesur bir kişiliğe sahipti” dedi.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

“Çok nazik, sevecen ve çok nazikti. Ama gerektiğinde sert ve şiddetli olma kapasitesine sahipti. Ama gerekmiyorsa olmak istemiyordu. Güvenilirdi, tutarlıydı, çok çalıştı, olumlu bir tutum sergiledi ve doğruya ve yanlışa inandı.”

Daha fazla Yaşam Tarzı makalesi için www.Haberler/lifestyle adresini ziyaret edin.